Інформація для батьків

Червоні прапорці. Ознаки РАС
- Не реагує на своє ім'я (з 12 місяців). Не повертає голову або не дивиться у ваш бік, коли чує своє ім'я.
- Незбережений зоровий контакт (з 3 місяців).
- Відсутній вказівний жест - це жест, коли дитина починає використовувати свій палець, щоб вказати на предмети або людей, які її зацікавили (з 12 місяців).
- Зазвичай є проблеми з комунікацією: не просить щось, хоча б використовуючи жест «дай», а користується рукою дорослого як інструментом, показуючи нею на потрібний їм предмет.
- Незвичні страхи, які відрізняються від типових дитячих страхів. Наприклад, дитина може боятися певних звуків, текстур, кольорів.
- Дивним чином виявляє свої емоції. Наприклад, контактує з незнайомою людиною так – ніби вони близько знайомі (обіймає, цілує) або ж навпаки – проявляє агресію.
- Знаходить собі доволі незвичні заняття: біг по колу, погойдування, крутіння предмета в руках, прив'язаність до однієї іграшки або ж речі.
- Полюбляє одноманітність («ритуали»): носить один і той самий одяг, ходить тим же маршрутом, перебірлива в їжі (надає перевагу одноманітному меню, відмовляється пробувати щось нове).
- Відсутня імітація. Наприклад, на прохання дорослого «Скажи, як каже котик, курочка, корова?».
- Часта ходьба навшпиньки. Це може бути пов'язано з кількома факторами:
- сенсорна чутливість;
- дефіцит пропріоцептивної чутливості, тобто здатності відчувати своє тіло в просторі;
- звичка.
Це можуть бути симптоми, але самостійно ставити дитині діагноз, помітивши такі епізоди, звісно, не варто. Замість цього варто звернутися за консультацією до дитячого невролога. Спектр розладу аутизму має дуже великий перелік, тому діагноз не можна встановлювати непрофесійним оком, навіть тоді, коли є 3-4 ознаки.

ПАМ'ЯТКА
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
- Дитині з особливими освітніми потребами варто постійно приділяти батьківську увагу та підтримку. Навчання такої дитини загальноприйнятим правилам поведінки в суспільстві потребує часу, тому треба навчитися взаємодіяти і спілкуватися з нею.
- Пам'ятайте, що особливості поведінки дитини з особливими освітніми потребами в кожному конкретному випадку зумовлені певними причинами: проблемами під час вагітності, ускладненням під час пологів, психосоціальними причинами (стиль виховання в сім'ї).
- Усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими освітніми потребами - це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.
- Навчіться давати інструкції: вони повинні бути короткими, не більше 3 - 4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас.
- У взаєминах з дитиною не допускайте «вседозволеності», інакше дитина буде маніпулювати Вами. Чітко визначте і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити вдома, в школі, в садочку.
- Для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості - хваліть її за успіхи і досягнення, навіть, якщо вони незначні.
- У повсякденному спілкуванні з дитиною з особливими освітніми потребами уникайте різких заперечень, тому що такі діти є імпульсивними і відразу ж відреагують на заборону непослухом або вербальною агресією. В цьому випадку треба говорити з дитиною спокійно і стримано, бажано дати можливість вибору для малюка.
- Разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку. Визначте систему правил поведінки дитини в садочку, в школі, вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.
- Старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів. Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів - фахівців.
- Намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі. Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї.
- Якщо дитина втомилася - дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю.
- Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.

Етапи розвитку мовлення у дітей від 1 до 5 років
1 рік 3 міс
Словниковий запас збільшується до 6 слів, дитина розуміє просту інструкцію без жестів, знайомі слова показує на малюнку.
1 рік 6 міс
Показує одну з частин тіла. Словниковий запас 7 - 20 слів.
1 рік 9 міс
Показує три частини тіла. Користується фразою з 2 слів (Мама, ди! - Мама, йди!). Словниковий запас 20 слів.
2 роки
Здорова дитина показує п'ять частин тіла. Словниковий запас мінімум 50 слів. Розуміє і виконує двох етапну інструкцію: піди на кухню і принести чашку. Правильно вживає займенники я, ти, мені; речення будує з 2-х слів. До двох років засвоює звуки: п, б, м, ф, в, т, д, н, к, г, х. Свистячі звуки (с, з, ц), шиплячі (ш, ж, ч, щ) і сонори (р, л) дитина або пропускає, або замінює.
3 роки
Словниковий запас 250 - 700 слів, користується реченням з 5 - 8 слів, оволодіває множиною іменників, дієслів. Дитина називає своє ім'я, стать, вік. Виконує завдання «Поклади кубик в коробку»... Користується прийменниками і частками: тому що, якщо, коли. Дитина розуміє прочитані короткі розповіді і казки з опорою на малюнок і без нього. Оцінює свою мову і чужу. Задає питання про значення слів.
4 роки
Словниковий запас 1500 - 2000 слів. З'являються складносурядні і складнопідрядні речення, вживає прийменники по, до, замість, після, частки що, коли, скільки. Дитина правильно вимовляє шиплячі (ш, ж, ч, щ) звуки, а також звук ц. Зникає пом'якшена вимова приголосних.
5 років
Запас слів збільшується до 2500 - 3000 слів. Дитина активно вживає узагальнюючі слова (одяг, меблі, звірі...), називає широке коло предметів, явищ. В словах відсутні пропуски, перестановки звуків і складів. В реченні використовуються всі частини мови. Дитина оволодіває всіма звуками рідної мови і правильно їх вживає.